Uczniowie ZS Teresin na turnieju maszyn

Wydarzenia z pierwszego dnia wiosny na długo pozostaną w głowach reprezentantów Zespoły Szkół imienia Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie. W tym czasie bowiem odbył się ogólnopolski konkurs konstruktorów – amatorów w podwarszawskim Piasecznie pod nazwą „Turniej Maszyn”. Szkoła o konkursie dowiedziała się na przestrzeni lutego i marca więc na przygotowania nie było dużo czasu. Mimo, że w szkole trwały prace nad innymi projektami to kilka dni przed ostatecznym terminem zgłoszeń do nauczyciela przedmiotów zawodowych Pana Krzysztofa Paradowskiego  zgłosiło się dwóch uczniów z drugiej klasy technikum mechanicznego  - Rafał Wiśniewski i Radosław Ratowski - z ciekawą koncepcją projektu pompy. Po konsultacjach zostały naniesione małe poprawki i projekt mógł ruszyć do realizacji. Z uwagi na fakt, że zakres prac był bardzo szeroki, a termin napięty większość prac uczniowie wykonywali w domu. Pracowali do późnych godzin nocnych, aby ostatecznie ukończyć swoje dzieło.

Do Piaseczna uczniowie wraz z opiekunem Krzysztofem Paradowskim jechali po prostu „zbadać teren”, stąd nazwa drużyny -  „Żbiki Teresin”. W myśl zasady „jak się nie przewrócisz…” grupa chciała spróbować swoich sił. Do konkurencji zgłoszonych było prawie 70 drużyn. Zadanie polegało na podniesieniu 5 kg ciężarka na ustaloną wysokość używając do tego celu stworzonej przez siebie pompy. Dla wielu osób opór stawiany przez ciężarek był nie do przezwyciężenia. Maszyny robiły co mogły, nie ruszając ustalonego przedmiotu nawet na milimetr.  W końcu przyszedł czas na drużynę z Teresina. Pompa ruszyła z dużą prędkością obrotową powodując zerwanie żyłki, na której znajdował się ciężarek. Był to pierwszy taki przypadek w historii turnieju. Decyzją komisji, drużyna miała poprawić element trzymający żyłkę i powtórzyć próbę. Owijając szpulkę taśmą izolacyjną „Żbiki” przekreśliły swoją szansę na zwycięstwo. W drugiej próbie pompie udało się podnieść ustalony ciężar na wysokość jednego metra. To był koniec konkursu dla zespołu z Teresina. Nasi uczniowie do końca jednak pokazali wysoką klasę oddając jeden element swojej maszyny konkurentom, by Ci mogli wystartować. Takie zachowanie FAIR – PLAY spotkało się z dużym uznaniem komisji oraz startujących.

Udział w „Turnieju Maszyn” pokazał, że teresińska młodzież może konkurować z najlepszymi uczniami z całej Polski. Dlatego już dziś zapraszamy wszystkich chętnych i kreatywnych uczniów do udziału w konkursie w przyszłym roku!!!