Wyjazd do Teatru Palladium w Warszawie

     13 marca 2014 roku uczniowie naszej szkoły z p. Katarzyną Lewczuk, p. Katarzyną Wróbel i p. Stanisławem Pagą obejrzeli spektakl „Zbrodnia i kara” wg powieści Fiodora Dostojewskiego.

Istnieje wiele adaptacji tej wybitnej powieści Dostojewskiego.

     Dla ludzi teatru „Zbrodnia” stanowi zawsze nie lada wyzwanie. Typy, charaktery, postaci o skomplikowanej duszy, odwieczny problem dobra i zła, nieuchronność kary za popełnione przestępstwo – to tematy, które zawsze inspirowały i nadal będą zachęcać twórców do dzielenia się z publicznością własnymi przemyśleniami. W stworzeniu adaptacji pomocne są dynamiczne dialogi, ofiarowane nam przez samego Dostojewskiego.

     Ale jak na scenie pokazać nieustającą zmienność miejsca i czasu akcji?

     Teatr Scena Polska z Czeskiego Cieszyna zaproponował widzom jedno z najstarszych i najskuteczniejszych rozwiązań -  dekorację na obrotowej scenie. Dzięki temu widzimy śmierć Lichwiarki i jej siostry, Lizawiety; jak gdyby symultanicznie śledzimy losy Soni i jej rodziny, Raskolnikowa, jego siostry i matki, Porfirego i innych urzędników wymiaru sprawiedliwości – a akcja, jak w kalejdoskopie, przenosi się raz na ulicę, raz do poszczególnych domów bohaterów.

     W dwugodzinnym spektaklu udało się reżyserowi – Bogdanowi Kokotkowi, nie pominąć żadnego wątku powieści. A dzięki brawurowej grze aktorów otrzymaliśmy prawdziwe wydarzenie artystyczne sezonu – spektakl, który od dnia premiery zapraszają do siebie liczne międzynarodowe festiwale teatralne. 

• Adaptacja i reżyseria: Bogdan Kokot

Główni bohaterowie:

• Rodion Romanowicz Raskolnikow: Tomasz Kłaptocz
• Sonia Siemionowna Marmieładow: Sylwia Sławińska
• Porfiry Pietrowicz: Mariusz Osmelak
• Mikoła: Bogdan Kokotek
• Piotr Pietrowicz Łużyn: Ryszard Malinowski
 

 


Zdjęcia:
Zespół Szkół imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie - Projekt Szkoła 1.0