Dopuszczenie kary śmierci w Polsce

Wielu ludzi skarży się, że łożą na więźniów którzy dopuścili się okrutnych  zbrodni. Pieniądze na ich żywność, ubrania i inne niezbędne do życia rzeczy są opłacane z podatków, zatem: Czy tacy ludzie na to zasługują? Otóż  nie. Jeśli kogoś zabili, poniżyli, pozbawili wszelkich cennych rzeczy powinni srogo za to zapłacić, a nie przebywają w miejscu, w którym mają zapewnione praktycznie wszystko, często lepiej niż ubogie rodziny, mają dach nad głową, dlatego też postanowiłyśmy podyskutować na ten temat z dorosłymi osobami,

m.in. z Małgorzatą Rudnicką:

- Jestem za karą śmierci dla osób, którym udowodniono winę popełnienia morderstwa lub okrutny gwałt, w myśl starego testamentu - ,,Oko za oko, ząb za ząb”, jestem matką i gdyby mojemu dziecku stała się krzywda bez namysłu domagałabym się kary śmierci dla tej osoby, uważam, że więzienia powinny być dzielone na osoby, które popełniły kradzieże, włamania, przestępstwa gospodarcze, natomiast jeżeli dochodzi do zabicia człowieka nie ma usprawiedliwienia. Nie można tłumaczyć bandyty niepoczytalnością w chwili wykonania zbrodni. Jeśli jest ktoś chory i dokonał przestępstwa powinien trafić do zakładu psychiatrycznego o ścisłym rygorze, natomiast wielokrotnie zdarza się tak, że przestępstwa tworzą się pod wpływem narkotyków. To nie jest wytłumaczenie! Podczas spożywania narkotyków osoba jest świadoma, że za moment mają one określone działanie, w takiej chwili nie ma usprawiedliwienia swych czynów. W dzisiejszych czasach więzienia są bardzo dobrze wyposażone, dostosowane do norm unijnych, sale muszą mieć odpowiednie metraże do ilości osób, które w nich przebywają, musi być łagodny kolor na ścianach, nie budzący agresji więźnia, odbywający karę ma prawo do odwiedzin rodziny, bardzo często kiedy jest żonaty posiada konkubinę lub jest w innym związku, przysługuje mu korzystanie w tzw.: ,,Sal rozkoszy”. Są to pomieszczenia, gdzie może odbyć spotkanie intymne ze swoją partnerką. Jaki jest sens w tym wszystkim jeśli odbywa karę? On w tym momencie czerpie przyjemność, mija się to z celem, przecież to Więzienie. Bardzo dużo pieniędzy kosztuje podatnika utrzymanie miesięczne jednego więźnia, maja zapewnione po wyjściu na wolność pensje, które rzekomo zarobili będąc w zakładzie karnym. Dziś modna jest resocjalizacja, w którą również nie wierzę.

Gdy zapytano inną osobę odpowiedziano nam :
- Jestem za karą śmierci dla ludzi, który dopuścili sie wielkiego grzechu. Gdy ktoś kogoś zabije powinien
być tak samo potraktowany. Dlaczego państwo ma utrzymywać ta osobę? Nawet zwykli więźniowie, którzy spędza w więzieniu parę lat powinni zarabiać. Dlaczego ktoś kto zabił lub zgwałcił ma nadal żyć, tylko ze w więzieniu. Dla niego to żadna kara za to co zrobił. Dlatego, wiec jestem zdecydowanie ZA..

Są też osoby, które nie są za tym pomysłem. Oto jedna z nich:
- Jestem przeciwko wprowadzeniu kary śmierci, gdyż każdy zasługuje na drugą szanse. Pobyt w wiezieniu jest to czas, kiedy większość osób, które popełniły przestępstwo mają szanse na przemyślenie tego co zrobili i jakie wiążą się z tym konsekwencje. Moim zdaniem kara śmierci jest zbyt ostrym wyrokiem chociaż niektórzy mogą sądzić, że pewne zbrodnie są niewybaczalne i może mają racje, ale jak mówi Krucjata miłości Kardynała Wyszyńskiego „Przebaczaj wszystko wszystkim” ..

A wy, co o tym sądzicie ? Czy człowiek, który dopuścił się okrutnej zbrodni zasługuje na to, by żyć na tym świecie ? Czy może powinien być poddany karze śmierci ..?

„Każdemu należy się druga szansa, lecz nie każdy na nią zasługuje.. Ten kto na nią nie zasłużył i tak ją zmarnuje..”

Autor: Monika Rudnicka, Iwona Wydra i Kamila Zielska

Zespół Szkół imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie - Projekt Szkoła 1.0