Wycieczka do Gospodarstwa Ekologicznego Państwa Ewy i Petera Stratenwerth w Grzybowie oraz do zakładu produkcyjnego Pana Piotra Ambroziaka w miejscowo

W dniu 21.12.2015 r. uczniowie technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej  i  technikum mechanizacji  rolnictwa  z Zespołu Szkół  w Teresinie udali się na wycieczkę do Gospodarstwa Ekologicznego Państwa Ewy i Petera Stratenwerth w Grzybowie oraz do zakładu produkcyjnego Pana Piotra Ambroziaka w miejscowości  Stegna. Po wręczeniu niezwykłych podziękowań przygotowanych  przez panią dyrektor Ewę Odolczyk i złożeniu życzeń Bożonarodzeniowych  przez ucznia Sylwestra  Majchrzaka Pani Ewa Statenwerth zapoznała i oprowadziła po gospodarstwie oraz nowopowstałym Uniwersytecie Ludowym. Ciekawie przedstawiła jak ważna jest dzisiaj i jutro ekologia dla mieszkańców Ziemi. Nie obyło się bez serdecznej gościnności i poczęstowania ekologicznymi kanapkami, które szybko znikały z talerzy. Uczniowie pod opieką nauczyciela Stanisława Paga prowadzącego zajęcia OZE w Zespole szkół w Teresinie  interesowali się produkcją, ekologicznym wyrobem serów i tradycyjnym wypiekiem chleba.  Ciekawostką dla mechaników rolnictwa było urządzenie, które w sposób mechaniczny „pieli”  chwasty z rosnącego zboża, a dla uczniów „OZE” gril  zbudowany z odpowiedniego „słonecznego parasola” , który tylko za pomocą promieni słonecznych podgrzewa np. kiełbaski. Szkoda, że wtedy padał deszcz.  W gospodarstwie tym wykorzystuje się nowocześnie zainstalowane  urządzenia energetyki odnawialnej pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele PV, instalacje nawiewno-wywiewne z rekuperatorem w budynkach pasywnych. Pracownik tak ciekawie objaśniał działanie  tych urządzeń, że uczniowie długo je oglądali i zadawali wiele pytań. Wrażenie zrobił na nich system ogrzewania wody pobierający ciepło pośrednio z  zużytej wody do mycia się. Pan Peter Stratenwerth pokazał niezwykłe swoje zdolności pasterskie stada kóz. Ich wybieg przez drogę i posłuszny powrót zdumiały nas. 
Pan Piotr Ambroziak niezwykłą serdecznością nas powitał i zapoznał z procesem produkcyjnym biopaliwa ze słomy. Zatrzymał dla nas pracujący zestaw maszyn do produkcji peletu, aby pokazać budowę matrycy głównego urządzenia. Ciekawie przedstawił zasadę działania technicznego wyrobu peletu ze słomy i podał zalety i wady całego procesu.
Uczniowie po takiej wycieczce są bardziej świadomi, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko. Wracali zadowoleni czekając na następną wycieczkę. Serdeczne podziękowania dla ludzi o wielkim sercu , którzy bezpłatnie poświęcili swój czas i zaangażowanie:  Panu Wojciechowi Majchrzakowi, który z uśmiechem na ustach zawiózł  uczniów na tą naprawdę ciekawą wycieczkę.  Państwu Stratenwerth i Panu P. Ambroziakowi za troskę o czyste środowisku i edukację młodzieży. 


Zdjęcia:
Zespół Szkół imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie - Projekt Szkoła 1.0